Przez blisko sto lat wiernych z Koluszek opieką duszpasterską otaczali kapłani jedynej w mieście parafii NPNMP. Dla ułatwienia dostępu do stołu Bożego rozpoczęto przygotowania do utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego. Ich pierwszym efektem było podjęcie w latach 87-88 budowy domu katechetycznego. Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej została erygowana 1 września 1990 roku przez Ordynariusza Archidiecezji Łódzkiej ks. Abpa Władysława Ziółka. W latach 1987-1988 wzniesiono budynek katechetyczny, po kilku latach wznowiono prace budowlane, które zakończono w 1993 roku. Dokonano zmiany funkcji budynku, w którym kondygnację I zmieniono na część mieszkalno-administracyjną, natomiast kondygnację II zaadoptowano na część sakralną gdzie powstała kaplica a kondygnację III na część katechetyczną. Realizację budynku nowego kościoła rozpoczęto w 1997 roku. Kościół został zaprojektowany w stylu romańskim, na rzucie krzyża, trzy nawowy z dwiema bocznymi kaplicami i wieża kościelną. Zakrystia i pomieszczenia gospodarcze zaprojektowane wokół prezbiterium.Ostatecznie nie zrealizowano pierwotnego projektu, mamy projekt zamienny kościoła z 2017 roku przez architektów: Marka kłopockiego, Mariana Kamińskiego i Bogusława Skorupskiego. Dopiero ten projekt jest podstawą do dokończenia kościoła. Ołtarz główny i posadzka wykonana została z granitu. W prezbiterium wykonano witraże z wizerunkami 4 ewangelistów. Dwie nawy boczne pod nazwą Miłosierdzia Bożego i Matki Boskiej Częstochowskiej Witraże w nawach bocznych przedstawiają wydarzenia zaczerpnięte z tajemnic różańca świętego. We wnękach naw bocznych znajdują się figura patronki parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ściana główna prezbiterium zdobi Krzyż Jezusa Chrystusa, natomiast tabernakulum ozdobione motywami krzewu winnego. Nad tabernakulum zawieszono obraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

PROBOSZCZOWIE od 1920 r.:
ks. Stanisław Dwornik 1990–1996
ks. Marian Cymerys 1996– 2015

ks. Grzegorz Świtalski 2015-

KSIĘŻA POCHODZĄCY Z PARAFII:
ks. Witold Lubaniak, wyśw. 2007

ks. Dariusz Wyroda, wyśw. 2008

Mariusz Balcerak, wyśw. 2016

Zakonnicy z naszej Parafii:

brat Andrzej Kobus SJ