W dniach 29 kwietnia – 3 maja odbyła się pielgrzymka do Trójmiasta zorganizowana z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyli parafianie z: Koluszek i okolic, Łodzi oraz Zelowa (łącznie 50 osób). Na trasie znalazły się miejscowości: Gdańsk, Oliwa, Sopot, Hel, Gdynia. Pielgrzymka odbywała się bowiem pod hasłem: Śladem miejsc świętych Trójmiasta i szlaku bursztynowego. Bogaty program wyjazdu obejmował zwiedzanie, podziwianie uroku i kontemplowanie takich miejsc, jak:

- historyczne Westerplatte (złożenie hołdu i uczczenie modlitwą poległych żołnierzy pochowanych na cmentarzu);

- Hel (rejs statkiem z Gdyni na Hel, obejście cypla i spacer do latarni morskiej);

- Gdynia – Orłowo („zachłyśnięcie się” widokiem niezwykłego Klifu Orłowskiego w gdyńskiej dzielnicy i spacer po molo);

- Gdańsk – Oliwa (koncert organowy w Katedrze, zwiedzanie kościoła i poznanie historii klasztoru Cystersów, spacer po oliwskim parku);

- Gdynia (Skwer Kościuszki, Nabrzeże Prezydenckie, wizyta na statku muzealnym „Dar Pomorza”);

- Sopot (rejs statkiem spacerowym z Gdyni do Sopotu, relaks na sopockim molo, Hotel Grand, Skwer Kuracyjny, przejście przez Plac Przyjaciół Sopotu z tzw. „Krzywym Domkiem”);

- Gdańsk (Stare Miasto ze słynnym „Żurawiem” i fontanną Neptuna oraz Dworem Artusa, przejście ul. Długą i Złotą, wizyta w Europejskim Centrum Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej, kościół św. Brygidy, zwiedzanie Kościoła Mariackiego);

- Gdańsk – Oliwa (przejazd stylizowaną kolejką po parku Ogrodu Zoologicznego w Oliwie).

Piękno tych miejsc pomagała nam odkrywać pani przewodnik, Joanna (?) – rodowita gdańszczanka. Z wielkim zaangażowaniem opowiadała i oprowadzała po Trójmieście. Wszystkie informacje przekazywała z niezwykłą starannością. Jej opowieści nacechowane były mnóstwem szczegółów i ciekawostek oraz wątków historyczno – patriotycznych.

Pielgrzymowanie to nie tylko wspólne zwiedzanie i podziwianie uroku odwiedzanych miejsc, ale przede wszystkim: modlitwa, udział we mszach świętych, kontemplacja, refleksja, zaduma. Wspólnemu pielgrzymowaniu przyświecała myśl: „Modlitwa i post”. Wszyscy uczestnicy otrzymali przygotowane przez Organizatora pamiątkowe książeczki – modlitewniki z tą właśnie myślą zapisaną jako motto naszego wyjazdu.

Duchowym rozważaniom sprzyjało również miejsce zakwaterowania, którym było Centrum Ekumeniczne sióstr Brygidek w Gdańsku – Oliwie. W stylowych wnętrzach dawnych budynków pofolwarcznych oraz wśród urokliwych ogrodów można było poddać się zadumie oraz refleksji nad sobą i swoim życiem.

Na zakończenie pobytu Ksiądz Piotr Ciącio wręczył wszystkim pielgrzymom „Dyplom uczestnictwa” potwierdzający udział w pielgrzymce. Po pięciu dniach wszyscy wrócili nie tylko pełni wrażeń, ale przede wszystkim uduchowieni i umocnieni modlitwą. A dodatkowo pomogło w tym piękno nadmorskiego krajobrazu.

Księże Piotrze, DZIĘKUJEMY i prosimy o więcej!

Wdzięczni pielgrzymi, 19 maja 2017 r.

Galeria zdjęć