„Rodzina to fundament naszego społeczeństwa, które jest tak mocne jak silne są rodziny, z których się składa. A w jaki sposób wzmocnić własną rodzinę? Recepta na to jest prosta, trzeba poświęcać swój własny czas swoim bliskim dając im swoją miłość, gdzie im więcej się daje tym więcej się otrzymuje.” Tymi słowami, wprowadził uczestników Mszy Świętej a zarazem uczestników Marszu dla Życia i Rodziny ks. Piotr Obiedziński w hasło tegorocznego marszu, który odbył się w ostatnią niedzielę 25.06.2017 r. w naszym mieście. Temat przewodni marszu: „Czas na rodzinę” przewijał się nie tylko w kazaniu, ale także w tematyce prac plastycznych, które zostały przygotowane przez dzieci i młodzież w ramach konkursu plastycznego oraz przeglądu artystycznego naszych podopiecznych.

Pierwszym punktem tego wydarzenia była uroczysta Eucharystia w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, po zakończeniu, której uczestnicy wyruszyli w kolorowym korowodzie niosąc baloniki, transparenty oraz różnobarwne kwiaty przygotowane przez organizatorów. W czasie marszu ulicami miasta wszyscy, którym bliska jest rodzina oraz życie od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, wznosili radosne hasła podnoszone przez przedstawicieli organizatorów, t.j. rodziny ze wspólnoty Domowego Kościoła. Uczestnicy przemarszu po dojściu na teren parafii p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej zostali przywitani przez ks. Grzegorza Świtalskiego - proboszcza tamtejszej parafii. Następnie odbyło się losowanie nagród dla 10 szczęśliwych osób, które uczestniczyły w marszu. Później wręczono kolejne dla laureatów konkursu plastycznego, które zostały częściowo ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łodzi. Zwycięzcy z przedszkoli oraz szkół naszej gminy odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody z rąk p. wiceburmistrz Krystyny Lewandowskiej, p. Przewodniczącej Rady Miasta Anny Szostak, p. dyr. MOK Elżbiety Popławskiej, ks.Szczepana Zychę, ks.Piotra Obiedzinskiego oraz gospodarza całego wydarzenia ks. G. Świtalskiego.

Kolejnym punktem programu był występ Zespołu „Mocni w Duchu” wraz z dziećmi, gdzie prym wiedli mali wykonawcy. Ponad godzinny występ nie pozwolił wysiedzieć w miejscu zgromadzonej publiczności, bo piosenki wzbogacane były o choreografię taneczną, a niektóre z utworów były upiększane tańcem z flagami, które zostały także rozdane wśród widowni, co pozwoliło widzom na aktywny udział w koncercie. W ramach występu głównej gwiazdy tegorocznego koluszkowskiego Marszu dla Życia i Rodziny, rodzice jednego z małych wykonawców, powiedzieli świadectwo o zawierzeniu swojego życia Bogu i o tym, jaki to miało wpływ na nich samych. Radosny i żywiołowy koncert rozgrzał zgromadzoną publiczność, która mogła następnie zobaczyć swoje małe pociechy w występach przedszkoli i szkół w przeglądzie artystycznym zatytułowanym identycznie jak cały marsz: „Czas na rodzinę”. Na scenie pojawili się wychowankowie Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 Przedszkola nr 3 w Koluszkach, Przedszkola w Różycy oraz Przedszkola w Gałkowie Dużym, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach, oraz dzieci ze scholi Arka Pana z parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i dzieci ze scholi Promyki z parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Występy małych i większych artystów na scenie budziły zainteresowanie wielu osób, ale nie były to jedyne atrakcje Festynu. Można było malować również na stretchu lub wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dużą popularnością cieszyły się także rodzinne konkursy sportowe, gdzie za udział w zabawie mali uczestnicy mogli otrzymać drobną nagrodę. Najmłodsi oblegali stoisko malowania na twarzy. Ogromne zainteresowanie wzbudzała także możliwość przejazdu bryczką konną oraz nowoczesny traktor, który przyciągał uwagę nie tylko chłopców, ale także statecznych panów. Ci, których interesowały pojazdy mogli wsiąść do bojowego wozu strażackiego, policyjnego radiowozu lub do odnowionego parowozu, przy którym można było sobie zrobić zdjęcie w kolejarskiej czapce. Dla tych, którzy potrzebowali nie tylko coś dla ducha, ale i dla ciała, przygotowano przepyszne ciasta i babeczki, chleb ze smalcem wg staropolskiego przepisu, kiełbasę i kaszankę z grilla oraz popcorn i watę cukrową.

Wszystkie te atrakcje tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny miały pomóc w zabawie i świętowaniu czasu spędzonego wspólnie z rodziną. Czas na rodzinę to nie tylko hasło marszu, ale motto przewodnie dla nas wszystkich, dlatego starajmy się je jak najczęściej wcielać w nasze życie.

Organizatorzy rodziny z Domowego Kościoła wraz ze wspólnotami działającymi przy parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej