1.  Dziś rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele, a także  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

2. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 8.00, 16.00 dla dzieci, 18.00 dla młodzieży i dorosłych. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej z nich chcemy już dziś powiedzieć. To jałmużna postna. Do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. Skarbonki wyłożone są na stoliku pod chórem. Pragniemy tę naszą jałmużnę postną przynieść w procesji z darami podczas Mszy Świętej w Święto Miłosierdzia Bożego. Jałmużnę tę przeznaczymy na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu dziewcząt z naszej scholi parafialnej.

3. Na zakończenie Mszy Świętych w Środę Popielcową będzie można materialnie wspomóc nasz archidiecezjalny oddział Caritas przez złożenie ofiary do puszek.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

6.  Wielkopostnym uczynkiem pokutnym jest także modlitwa. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 16.30, młodzież i dorosłych na godz. 17.30

Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, o godz. 17.00 będziemy śpiewać gorzkie żale i słuchać nauk pasyjnych, po czym sprawowana będzie Eucharystia.

7.  W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Po modlitwie o święte powołania kapłańskie i zakonne,  adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, Godzina Święta do godz. 20.00.

8.  13 marca o 18.30 odbiór sukienek komunijnych, o 19.15 spotkanie z rodzicami dzieci komunijnych.

9.   Zachęcamy jak zawsze do kupna i lektury tygodnika „Niedziela”.

 

 

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·         4 III – św. Kazimierz, królewicz, patron Polski i Litwy;

·         7 III – św. Perpetua i Felicyta, męczennice z Kartaginy z roku 203;

·         8 III – św. Jan Boży, zał. Zakonu Braci Bonifratrów;

·         9 III – św. Franciszka Rzymianka, słynąca z dziel miłosierdzia;