1.  Zapowiedzi przedślubne.

2. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją przez cały ten okres pokuty i umartwienia. Przed nami ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

4. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 8.00, 16.00 dla dzieci, 18.00 dla młodzieży i dorosłych. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

5. Na zakończenie Mszy Świętych w Środę Popielcową będzie można materialnie wspomóc nasz archidiecezjalny oddział Caritas przez złożenie ofiary do puszek.

Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej z nich chcemy już dziś powiedzieć. To jałmużna postna. Do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. Skarbonki wyłożone są na stoliku pod chórem. Pragniemy tę naszą jałmużnę postną przynieść
w procesji z darami podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

6. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.          8. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Po Mszy o godz. 17.30 adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, Godzina Święta, do godz. 20.00.

W piątek Msze o 8.00 i 17.00. Po Mszy św. o godz. 8.00 odwiedzimy z Komunią Świętą starszych i chorych parafian. Okazja do spowiedzi świętej rano przed Mszą św., po południu w czasie nabożeństw. Po Mszy o 8.00 w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata odmówimy litanię ku czci Bożego Serca.   W sobotę zapraszamy natomiast po Eucharystii o godz. 8.00 na Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

9. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 16.30, młodzież i dorosłych na godz. 17.30

Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 17.00 będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych, po czym sprawowana będzie Eucharystia.

10. Zachęcamy jak zawsze do kupna i lektury czasopism katolickich, tygodników „Niedziela” i „ Idziemy”.

11. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski.

12. Przed tacą gospodarczą w przyszłą niedzielę pragnę poinformować, że kościół i plebania podłączone zostały do kanalizacji miejskiej. Całkowity koszt 24085 zł, w tym dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy,  6150 zł. Kończony jest projekt przebudowy plebanii.  W tym tygodniu wypłaciłem 1 ratę – 3000 zł architektom za ich pracę. W marcu wyposażymy zakrystię w kościele w docelowe już meble, które mają kosztować 14000 zł. Przed ich zainstalowaniem zakrystia zostanie pomalowana. W styczniu za ogrzewanie kościoła zapłaciliśmy 4900 zł. Ostatnia taca gospodarcza, za którą dziękuję, wyniosła 2884 zł.